Staré a nudné kousky oblečení máme v šatníku časem všichni. Ale ne vždy musí skončit na skládce. Nejen, že je takové chování neekologické, ale i zbytečné. Pojďme se podívat, co to upcyklace je, a jak nám může pomoci.
Co je upcyklace?
Upcyklace je proces zpracování použitých a zbylých materiálů k výrobě něčeho nového, kvalitnějšího. K tvorbě se používají zbytky textilií, staré oblečení nebo vedlejší produkty z výroby. V jiném případě by se výše zmíněné “součástky” vyhodily. Využitím zbylých kousků přispíváte k rozvoji životního stylu nazvaného zero waste. Také prodlužujete životní cyklus jednotlivých materiálů.
Co je cílem upcyklace?
Jedním slovem: Omezení odpadu! Oblečení se nevyhazuje, ale přetváří k dalšímu použití. Tak zní hlavní myšlenka. Díky ní dochází k eliminaci zátěže planety Země. Nudné tričko na dně skříně nemusí být zcela zapomenuto a odsouzeno k záhubě na skládce. Nůžky, jehla a nit jsou zaručení pomocníci, kteří s nudou zatočí raz dva! S trochou šikovnosti vznikne originální kousek, který jen tak někdo nemá.
Upcyklace není recyklace
Z čeho tvoříte?
Upcyklace bývá často mylně zaměňována s recyklací. Rozdíl spočívá v použitých materiálech. K recyklaci se využívá odpad jako takový. K upcyklaci se používají zbytky materiálů, které samy o sobě odpadem ještě nejsou. V podstatě se jedná o zhodnocování nevyužitých materiálů.
Co vznikne?
Další odlišností je konečná podoba výsledného produktu. Upcyklovaný kousek je sestaven z již hotových produktů a jen upravujete jeho současnou podobu. Jako příklad si vezměme tričko nebo batůžek. Naopak recyklovaný předmět je zcela nový, vyrobený z odpadků. Může mít libovolný vzhled, tvar i způsob použití. Například ze zrecyklovaných PET lahví získáte nový kelímek.
Upcyklace není žádná novinka
Upcyklace jako taková tu je odedávna a původní myšlenka je stále zachována. Avšak její používání se během let proměnilo. Naši předkové se s upcyklačními procesy setkávali prakticky dennodenně. Šlo o součást chodu každé domácnosti. Vždyť sotva jste v dobách minulých mohli zajít do supermarketu a koupit si náhradu. Nezapomínejte na pojem “zlaté české ručičky”.
Upcyklace jako symbol ekologie
V dnešní době není upcyklace tolik častá, ale do povědomí lidí se závratnou rychlostí vrací. Zejména z důvodu ekologie, která je velkým tématem. Současnost je prezentována jako doba plastová, doba odpadu. Díky upcyklaci není vytvářen odpad a snižuje se dopad na životní prostředí.
Upcyklace si získává popularitu
Znalosti o procesech upcyklace se v posledních letech značně rozšířily. Zasloužili se o to především designéři a umělci, kteří oživují staré předměty. Díky tomu najdete uplatnění i pro staré, obnošené či nepoužívané věci. V duchu slow fashion a zodpovědného přístupu k módě, člověku i přírodě se ze starých košil vyrábí šaty, sukně, topy nebo tašky. Z papíru se vytvářejí batohy a z bezpečnostních pásů z automobilů vznikají elegantní kabelky.
Upcyklace zvládne všechno
Upcyklovat můžete nejen oděvy, nýbrž v podstatě vše, co ve svých domácnostech máte. Od zmiňovaného oblečení, přes nádobí až po nábytek. A tak hravě ze starých hrnečků či misek vyrobíte květináče pro nové rostlinky. Stačí jen trocha barvy a fantazie. Staré palety původně sloužící na přepravu stavebního materiálu zužitkujete na zahradní nábytek. Jsou-li palety ve výborném stavu, pak mohou sloužit i doma jako postel, skříňka, lavice či stoleček.
A možností je nespočet! Proto prodlužujte životnost věcí, jak jen můžete. Příroda vám za to bude vděčná.