A je to pomalu tady! Zimní sezóna se nám nebezpečně přiblížila a všichni příznivci lyžování, skialpinismu, snowboardigu a dalších zimních radovánek si pomalu dávají do kupy svou zimní výbavičku. Jestli jste si bundu, kalhoty a rukavice nevyprali hned po sezóně, pak právě přišel ten správný čas věnovat jim trochu péče.
Údržbu byste však svému oblečení měli dopřát i přes to, že jste ho loni nepoužívali. Oblečení může být zaprášené a je proto lepší ho před nošením vyprat. Kromě toho, kdo si má tak dlouho pamatovat, jestli jste ho impregnovali nebo ne.
O údržbě a praní lyžařského oblečení panuje spousta mýtů. Tím nejrozšířenějším je asi ten, že by se nemělo prát vůbec. To je ovšem velká hloupost, je tomu právě naopak, pot a špína zanáší funkční membrány, a tím se snižuje prodyšnost zimního oblečení.
Prát a čistit byste ho tedy měli, ale s rozumem. Lyžařské a snowboardové oblečení se obvykle vyrábí z funkčních materiálů, peří nebo gore-texu. Každý z těchto materiálů má své specifické nároky na údržbu, které byste měli dodržet.
Oblečení perte s rozmyslem
Jak tedy prát bundu nebo kalhoty z dutého vlákna a jiných funkčních materiálů? Klidně ho vyperte v pračce, ale dodržujte při tom základní pravidla hry. Začněte tím, že si přečtete štítek od výrobce a budete se jím řídit. Pokud si nejste jistí, jaký program vybrat, tak zvolte šetrný program a maximální teplotu 40 °C. Nikdy však nezapínejte program ždímání, ten by poničil vlákna. Po vyprání oblečení vyndejte z pračky a nechte ho při pokojové teplotě volně uschnout na ramínku.Péřové bundy můžete prát i ručně. Do vany nalijte čistou vodu a čisticí prostředek na peří, bundu ponořte do lázně a nechte ji odmočit. Poté jemně perte a máchejte. Pokud na bundě najdete výrazné skvrny, před praním je předčistěte.
Co však nepoužívejte nikdy, to je aviváž, ta by zanesla membrány, a tím oblečení zničila. Vždy vybírejte speciální prostředky, které oblečení vyčistí a vrátí mu voděodolnost. Ta se bohužel časem vytrácí, jednak praním a jednak i běžným používáním.
Jak impregnovat funkční oblečení?
Praní je jen jedna část cesty ke správně fungujícímu zimnímu oblečení. Tou druhou je impregnace. Doma můžete oblečení impregnovat přímo v pračce. Po vyprání nalijete impregnaci do pračky a pustíte další cyklus praní. Izolační vlastnosti oblečení je však potřeba ještě aktivovat v sušičce nebo přežehlením přes čistou látku.Impregnovat můžete i pomocí impregnace ve spreji nebo v rozprašovači. Ty se používají na suché oblečení a pomáhají ke zlepšení vodoodpudivých vlastností oblečení mezi jednotlivými praními. Impregnace pro domácí použití však nejsou tak účinné jako impregnace, které se používají v profesionálních čistírnách.
Praní a impregnace v čistírně
Zimní bundy a kalhoty i lyžařské kombinézy můžete však poslat do čistírny a práci si tak ušetřit. Tam oblečení nejen vyperou, ale zároveň ho i naimpregnují. Profesionálové navíc používají speciální přípravky, které se přidávají do lázně v poslední fázi praní. Impregnace pronikne do vláken a působí přímo v látce.Připravit zimní vybavení na letošní sezónu si můžete klidně už nyní, a to bez práce! Stačí si objednat jeho čištění na našem webu, kde si vyberete, jaké kousky chcete vyčistit a naimpregnovat, pak už jen počkáte na kurýra, který si oblečení vyzvedne a čisté zase přiveze zpět. Nabalit mu můžete klidně zimní výbavu pro celou rodinu a ve volném čase si naplánovat příští cestu na zasněžené sjezdovky.
Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu, vypravte se se zimním oblečením na některou z našich poboček, kde si od vás oblečení přebere kvalifikovaný personál. Vyčištěné a naimpregnované oblečení si pak vyzvednete na tom samém místě.