Učit se dopravní značky většině lidí přijde logické, ale učit se značky na praní? Sice při jejich špatném čtení nejde o život, ale pokazit den to dokáže. Máme pro vás návod, jak se je naučit rychle a bez potíží.
Stejné piktogramy na praní najdete na pračkách i na oblečení. Na oblečení jsou navíc zobrazeny v určitém pořadí, které vám může pomoci se zorientovat alespoň v těch, které vám říkají, na kolik stupňů a jaký program máte dané oblečení prát.
Tenhle prací symbol znamená, že oblečení není vhodné pro praní v pračce ani k ručnímu praní. Je tedy potřeba zvolit jiný způsob čištění, který doporučí výrobce. Obvykle to bývá chemické čištění, které se provádí v profesionálních čistírnách.Vanička s rukou vám říká, že byste měli prát prádlo ručně, tedy velmi opatrně při teplotě vody 30 až 40 °C. Nejčastěji tento symbol najdete na vlněném oblečení, spodním a jemném prádle, hedvábí nebo viskóze. Oblečení s touto značkou můžete někdy dát i do pračky, ale má to svá pravidla. U vlny to je oblečení s visačkou Woolmark a tkaniny vyrobené z hedvábí (zkontrolujte pečlivě visačku), lnu, vlny a viskózy, které jsou označené jako vhodné pro ruční praní. Dbejte však na nízké otáčky při praní i ždímání, používejte speciální přípravky pro praní jemného prádla a pračku nepřeplňujte. Takzvaně na „třicítku“ se pere krátce nošené oblečení z bavlny, umělých vláken a směsových materiálů. Na pračce stačí nastavit teplotu 30 °C a normální prací cyklus.
Někdy můžete vidět vaničku podtrženou. To znamená, prádlo je citlivější na počet otáček při ždímání. Většinou se to týká pracovních oděvů z polyesteru, polyamidu nebo směsí s bavlnou. Při praní naplňte buben jen do dvou třetin a nastavte na ždímání menší počet otáček.
Velmi jemné praní je vhodné pro praní, máchání a ždímání bílého prádla a světlých oděvů pastelových barev z jemných látek. Tento šetrný program brání zežloutnutí nebo zešednutí látky. I v tomto případě je důležité nastavit nižší počet otáček při ždímání. Nezapomeňte použít prací prostředky na bílé nebo světlé prádlo, použijte odstraňovače skvrn nebo bělící prostředky na bázi kyslíku.
Na 40 °C se pere běžně zašpiněné ložní prádlo, prostírání, spodní prádlo, ručníky, bavlněné a lněné košile. Jedná se asi o nejběžněji používaný prací program, protože je velmi univerzální.
Tento piktogram říká, že je program vhodný pro lehce zašpiněné odolné oděvy z bavlny, lnu, umělých vláken a jejich směsí. Normálně zašpiněné blůzy, košile, pracovní oděvy z polyesteru, polyamidu nebo směsí s bavlnou. Jen pozor na otáčky, oblečení při ždímání snese pouze nižší otáčky, také byste měli dát pozor na to, kolik prádla do pračky dáte, ideálně by to nemělo být více než 2/3 bubnu.
Světlé a bílé prádlo, které snese vyšší teplotu, se pere na program s tímto symbolem. Nastavte nižší otáčky, které zajistí, že se moc nepomuchlá.
Na 60 °C se běžně pere více zašpiněné a odolné bavlněné prádlo. Více zašpiněné ložní prádlo, prostírání, ubrusy, spodní prádlo, ručníky, košile, trička z bavlny a lnu.
Vysoká teplota se používá při vyvařování. Tato teplota ničí bakterie a prádlo je potom hygienicky vydezinfikované. Používá se pro praní ručníků, spodního prádla, ubrusů a povlečení ze lnu a bavlny.
Kromě těchto symbolů můžete podtržení vidět i přerušované, to znamená, že se prádlo nesmí ždímat ručně. Potkat ho můžete na oblečení z jemných tkanin, záclonách a jemných oděvech jako jsou blůzy, šaty, sukně, košile.
Na štítcích oblečení můžete vidět ještě další symboly, které vám řeknou, jak oblečení sušit, žehlit nebo ho rovnou poslat do čistírny, protože je potřeba ho čistit chemicky. Jestli si nejste jisti svými znalostmi, klidně pošlete oblečení do čistírny, kde si se vším poradí.