V jednom z našich předešlých článků jsme se věnovali výrobě oblečení z kávy. Tentokrát bychom vám rádi představili oblečení a módní doplňky vyrobené z odpadu z ovoce. V současné době totiž odpad z ovoce využívají pro výrobu kabelek, bot a šatů světoznámí módní návrháři i české značky.
Při výrobě módy se čím dál častěji sahá k alternativním materiálům – jablečným slupkám, pomerančové kůře, cukrové třtině nebo kokosům a mořským řasám. Jednou z velmi slavných módních návrhářek, která se vydala ekologickou cestou výroby oblečení, je Stella McCartney. Ta pro svou kolekci používá odpad z výroby ovocných šťáv a džusů nebo materiál Microsilk (pavoučí hedvábí) vyvinutý kalifornskou společností Bolt Threads.
V České republice můžete koupit obojky pro psy z materiálu Piňatex z ananasových vláken nebo oblečení z materiálu Appleskin.
Oblečení a doplňky z ovocného odpadu
Místo kabelky z pravé kůže nebo koženky budete pravděpodobně v budoucnu nosit kabelky a peněženky z ovocné kůže. Pro výrobu kabelek se stále častěji využívají ananasové listy nebo zbytky z výroby džusů a ovocných šťáv. Při výrobě se listy, slupky, stonky a semena suší, melou, chemicky upravují a zpracují do podoby falešné kůže. Z té se poté šijí kabelky a peněženky. Můžete si tak pořídit kabelku, která je z 80 % vyrobena z ananasových listů. Italská společnost Orange Fiber pro změnu vyrábí materiál na šátky z kůry pomerančů.
Možná vás napadne, že koženka je přece ideální náhražkou kůže, protože se při její výrobě nezabíjí zvířata. Proč tedy vytvářet nový materiál? Jenomže koženku až ze 70 % tvoří umělá vlákna a další chemické látky. Což u Piňatexu a dalších podobných látek odpadá. Je však potřeba brát v potaz jejich menší životnost, kterou vyvažuje jejich nízká uhlíková stopa. Ovoce u výroby svých kolekcí už používají značky jako Chanel, HUGO BOSS či H&M.
Umělá kůže z jablek
Jablečná kůže AppleSkin vzniká zpracováním průmyslového odpadu z výroby jablečných šťáv. AppleSkin nabízí mnoho výhod a je udržitelnou alternativou k přírodní kůži s vysokými technickými parametry, které jsou srovnatelné s pravou kůží. Materiál je odolný, pevný, voděodolný a má příjemnou texturu. Odpad získaný z výroby ovocných šťáv lze využít k nahrazení až 50 % materiálů, které se dříve vyráběly z fosilních derivátů. V České republice můžete koupit doplňky vyrobené z AppleSkin od značky Xiss. Ti z nich vyrábí především batohy a kabelky.
Houbová kůže
Asi nejzajímavějším alternativním zdrojem materiálu na oblečení budou nejspíš houby, které patří mezi nejobdivuhodnější živé organismy planety. Firma MycoWorks přišla s revolučním způsobem sklizně podhoubí. Z mycelia vznikla například kabelka Sylvania módního domu Hermès. Veganská kůže z hub je pravděpodobnou budoucností módy, ať už z hlediska ekologického, tak z hlediska morálního.
Pavoučí hedvábí
Velké technologické společnosti jako Bolt Threads a EntoGenetics se snaží vyrobit extra silné pavoučí hedvábí. To funguje tak, že na základě studia DNA pavoučího vlákna výzkumníci vyvinuli podobné bílkoviny, které vpravili do kvasinek a cukru a nechali plynout proces fermentace. Vzniklé tekuté hedvábí přeměnili na vlákno procesem mokrého zvlákňování. Z pavoučího hedvábí pak mohou vznikat společenské šaty, šátky nebo cokoliv jiného. Jeho výroba je však zatím velmi nákladná.
Oblečení a módní doplňky vyrobené z recyklovaných materiálů nebo z odpadu z ovoce přinášejí do módního průmyslu nové možnosti. Pohled na tradiční materiály a postupy se mění a nyní můžeme pozorovat doslova módní revoluci.
Pravdou zůstává, že oblečení z ovocného odpadu je v současné době poměrně drahé. Pokud však bude růst poptávka ze strany zákazníků, budou se k němu uchylovat i velké módní značky. Nemusí to tedy trvat tak dlouho a my si budeme běžně oblékat trička, bundy, kalhoty i obleky či kostýmky z jablek, ananasu nebo pomerančů.