Rok 2022 je definitivně za námi. Přinesl s sebou mnohé. Že se udály negativní, nemilé a stresující události, je bohužel pravda. Ale nezapomínejme na pozitiva! Minulý rok byl, co se týče, environmentálních novinek štědrý. A protože se jedná o mnoho skutečně dobrých zpráv, které mají velký vliv na budoucnost každého z nás, rozhodně stojí za zmínku. Chcete-li v sobě probudit naději na lepší zítřky, přečtěte si náš výtah několika dobrých zpráv.
Nejstarší želva na světě oslavila 190.narozeniny
Samec želvy obrovské, Jonathan, je oficiálně zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejdéle žijící želva. Průměrná délka života želv je 150 let, avšak Jonathan tuto hranici překročil o 40 let a v roce 2022 oslavil 190.narozeniny. Přesné datum jeho narození není známo, ale historické prameny včetně fotografií jasně dokazují, že mu nejméně oněch 190 let opravdu je.Toto ikonické stvoření zažilo dobu občanské války v USA, velkou část vlády královny Viktorie, vzestup a pád Sovětského svazu i obě světové války. Přejeme všechno nejlepší a stále tak pevné zdraví jako doposud.
Globální smlouva o plastech
Plasty jsou globálním problémem, který decimuje životní prostředí. Právě plasty patří k jedněm z nejčastěji diskutovaným tématům v oblastech ekologie. Můžeme slavit!Shromáždění OSN pro životní prostředí totiž oznámilo přijetí rezoluce o konci znečišťování planety plasty. Souběžně s tím vznikla celosvětová smlouva o plastech, která je považována za jednu z nejvýznamnějších environmentálních dohod v historii lidstva. Řeší celý životní cyklus plastů od jejich výroby, přes konstrukce až po likvidaci. Naděje, že se sníží celková výroba a používání plastů, žije!
Nové druhy a velké návraty
Vědci objevili tři nové druhy slunečních korálů ve vodách východně od Hong Kongu. Objev zvyšuje počet druhů ze 7 na 10. Sluneční korály jsou od ostatních barevných korálů odlišné tím, že nestaví útesy, žijí až 98 stop pod vodou a potravu zooplankton zachycují chapadly.Dvě třetiny Velkého bariérového útesu v Austrálii vykázaly největší korálovou pokrývku za posledních 36 let. Mezi velké návraty patří návrat gepardů do Indie, kde došlo k jejich vyhynutí už před půl stoletím. Galapágy oslavily úspěch v podobě narození ztraceného druhu leguána po téměř 200 letech. A poprvé od roku 2010 byl v Kolumbii spatřen smaragdově zelený kolibřík. Kvůli jeho nepolapitelné povaze není o tomto druhu moc známo. Výzkumníci se pouze domnívají, že jejich populace druhu je malá a stále se zmenšuje.