Vaše vysněná dovolená u moře se pomalu blíží a vy se na ni už připravujete minimálně v myšlenkách. Než tedy přistoupíte k samotnému balení oblečení, měli byste si promyslet, co budete na dovolené dělat, jak dlouho tam budete a také jaké budete s sebou brát zavazadlo. My se tentokrát podíváme nato, co byste si měli zabalit na dovolenou k moři.
Konkrétní složení vašeho zavazadla se jistě bude lišit podle délky pobytu, podle toho, jestli se chystáte na dovolenou sportovní nebo „válecí“ i podle toho, jak se budete na dovolenou dopravovat. Jiné věci si vezmete, když pojedete s batůžkem a jiné, když si zaplatíte kufr do podpalubí. Zcela jiná situace je, když jedete vlastním autem, to se asi příliš omezovat nebudete. Když si zvolíte autobus, musíte počítat s tím, že jste omezení podobně jako při letecké dopravě.
Seznam věcí, který najdete v našem článku opravdu berte jako orientační, protože každý má trochu jiné potřeby. Dokonce byste klidně mohli odletět jen s pasem, protože všechno ostatní koupíte na místě, ale to je krajní varianta pro otrlé. Než se ale dostaneme k samotnému seznamu, máme pro vás 3 tipy, které oceníte kdykoliv.
- Část z věcí, si zabalte do příručního zavazadla. Důležité jsou především doklady a léky, ale cestování vám usnadní i připravená láhev na vodu a svačina po ruce. Do příručního zavazadla si pro jistu zabalte i nějaké základní oblečení, ručník a plavky pro případ, že vaše zavazadla nedorazí.
- Čím méně věcí povezete, tím lépe. Berte si jen to, co opravdu využijete.
- Nechejte si v kufru místo na suvenýry. Z dovolené nejspíš nepojedete s prázdnou. Počítejte už při balení s rezervou. Nechte si v kufru místo na suvenýry.
Nejzásadnější věci, které potřebujete mít s sebou jsou doklady – cestovní pas nebo občanský průkaz, pokud jedete do státu EU. Když si kupujete letenky sami a víte, že budete přestupovat ve Velké Británii, nezapomeňte na cestovní pas, protože bez něj vás do letadla nepustí, a to ani v případě, že cílová země je v EU a v Británii jen přestupujete.
Dále by vám neměla chybět kartička zdravotního pojištění, potvrzení o cestovním pojištění a řidičák (pokud možno mezinárodní). Samozřejmostí je platební karta, číslo na blokování při ztrátě karty, ale nezapomeňte si s sebou vzít i nějakou hotovost v místní měně. Když jedete s cestovní kanceláří, vezměte si také doklady od CK (cestovní smlouva, voucher, letenka).
Důležité jsou i dioptrické brýle (příp. i náhradní), kontaktní čočky (i náhradní) + roztok. Fotoaparát (kamera), hodinky, mobilní telefon a nabíječky na všechna zařízení, vezměte s sebou i powerbanku a nezapomeňte na adaptéry do sítě.
Seznam oblečení k moři
Oblečení k moři, které byste si měli vzít s sebou. Počet jednotlivých kusů přizpůsobte délce pobytu a také velikosti svého zavazadla. Vybírejte oblečení z nemačkavých materiálů, které rychle schnou a také jsou vzdušné a prodyšné. Skvělé bude, když si při balení promyslíte i barvy oblečení, které budete brát s sebou. Ideální jsou světlé barvy, protože v černé a tmavé barvě by vám bylo opravdu teplo. Při balení vybírejte oblečení v barvách, které ladí, kromě toho, že se vám budou velmi snadno kombinovat outfity, po návratu se vám také bude oblečení lépe prát.
- spodní prádlo
- ponožky
- kraťasy
- trička
- tílka
- sukně
- letní košile na den
- košile + kalhoty na večer (M)
- šaty na večer (Ž)
- mikina nebo něco teplejšího na chladnější dny a večery
- větrovka (na motorku)
- něco na hlavu – kšiltovka, klobouček, šátek boty ke kalhotám, sukni, šatům
- sandály ke kraťasům
- pyžamo, tričko na spaní
Na koupání a pláž:
- plavky
- plážové boty šnorchl, brýle, ploutve
- plavecké brýle boty do vody
- opalovací krémy
- slunečník, plážový stan, deka, rohož
- plážový ručník pareo (Ž) – (šátek kolem pasu)
- plážová taška
- sluneční brýle
- nafukovací lehátko
- nafukovací míč, létající talíř
Hygiena atd.:
- mýdlo, šampon, sprchový gel
- kartáček a pasta na zuby
- antiperspirant, deodorant
- denní parfém
- večerní krém
- krém po opalování
- papírové kapesníky
- jelení lůj
- potřeby na a po holení (M i Ž)
- fén hřeben, kartáč na vlasy gumičky a sponky do vlasů (Ž)
- manikúra
Jídlo, pití:
Pokud si budete vařit, nebo máte speciální stravovací potřeby (alergie na lepek, laktózu a podobně), vezměte si s sebou, co potřebujete. Většinou si ale zvládnete nakoupit na místě. Kromě toho, cestování je nejen o poznávání nových míst, ale i o poznávání chutí.
Ostatní, co se může hodit:
- cestovní nafukovací polštářek
- baterka (čelovka)
- odpuzovač komárů, repelent
- kombinovaný nůž (s vývrtkou a otvírákem)
- blok, propiska
- kolíčky a šňůra na prádlo
- trochu prášku na praní
- šitíčko cestovní
- mapy, průvodce, informace o lokalitě
- slovník, základní fráze
- špunty do uší
Co zabalit do příručního zavazadla?
V posledních letech je trendem létání na dovolenou „na lehko“, tedy pouze s příručním zavazadlem. To má především tu výhodu, že se nemusíte bát, že vám kufr odcestuje jinam než vy a vy budete polovinu dovolené trávit řešením problémů s pojišťovnou či aerolinkami.
Pokud si balíte jen příruční zavazadlo a nevíte co si s sebou můžete na palubu letadla vzít, raději si všechno ověřte u aerolinky, s kterou letíte. Počítejte však s tím, že pravidla pro všechna letiště jsou stejná a kontroly přísné.
Existuje seznam zakázaných předmětů, které na palubu letadla nesmí. Kromě všeho, co by bylo možné použít jako zbraň (nože, pinzety, nůžky, žiletky, konzervy, trekingové hole s kovovou špičkou, velké deštníky) nesmí na palubu žádné tekutiny nad 100 ml. Tekutiny, které potřebujete (zubní pastu, šampóny, krémy atd.) musíte vložit do průhledného sáčku se zipem. Tyto sáčky získáte buď na letišti nebo je koupíte v drogerii či v papírnictví.